Klasyfikacja pamięci
Istnieją różne sposoby klasyfikacji pamięci w zależności od czasu jej trwania, charakteru i sposobu przypominania. Najpopularniejszy jest podział ze względu ma okres w jakim pamiętamy dane informacje. W ten sposób rozróżniamy 3 główne typy pamięci, są to: pamięć krótkotrwała, długotrwała sensoryczną. W rzeczywistości podział ten nie jest aż tak prosty. Istnieje jeszcze kilka podgrup pamięci.Pamięć zmysłów
Pamięć sensoryczna czasem określana jest jako pamięć ultrakrótka. W tym przypadku czas zachowywania wspomnień w danym obszarze mózgu to zaledwie 0,5 sekundy. Choć informacje przechowywane są bardzo krótko, to możemy ich zapamiętać bardzo dużo. Niektórzy twierdzą, że aż 99 proc. trafiających do nas komunikatów jest rejestrowanych w pamięci semantycznej. Część informacji z pamięci sensorycznej przedostaje się do pamięci krótkotrwałej, w której następuje analiza i interpretacja danych. Następnie wspomnienia mogą być zapisane w pamięci długotrwałej.
Informacje zapamiętywane za pomocą pamięci semantycznej, to rzeczy, które kojarzymy za pomocą zmysłów. Mogą to być np. kolory, dźwięki, zapachy czy słowa, które usłyszeliśmy w momencie, gdy dotarł do nas jeszcze jakiś inny bodziec (np. melodia lub ktoś nas dotknął). Właśnie dlatego pamięć sensoryczna nazywa się również pamięcią zmysłów.
Kiwi
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz